Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Nasi uczniowie w Grecji - podsumowanie

Nasza szkoła uczestniczy w projektach Erasmus Plus i Power. Są to programy Unii Europejskiej wspierające rozwój zawodowy uczniów. W ramach programu 49 osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami wzięła udział w zagranicznej mobilności zawodowej. W dniach 31 maja – 11 czerwca 2021 r. przebywaliśmy w greckim miasteczku Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej.

Już od paru lat uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne staże do Hiszpanii i Grecji. Logistycy, informatycy i mechanicy realizowali program praktyk w greckich firmach i instytucjach pod okiem greckich mentorów.

Oprócz praktyki zawodowej poznawaliśmy historię i kulturę Grecji. W ramach realizacji programu kulturowego uczestniczyliśmy w wycieczkach do Meteorów oraz pobliskich miasteczek Litochoro i Panteleimon, Zwiedziliśmy też zamek w Platamonas i masyw Olimpu. Popłynęliśmy na wyspę Skiathos, gdzie zjedliśmy tradycyjny grecki posiłek w tawernie, a potem kąpaliśmy się w morzu i plażowaliśmy. Skierowaliśmy się także do Olimpijskiego Parku Narodowego, gdzie mogliśmy podziwiać malownicze góry i wąwozy oraz przyrodę północnej części Grecji. Korzystaliśmy z pięknej pogody opalając się i kąpiąc w hotelowym basenie i pobliskim morzu. Rozwijaliśmy kompetencje językowe komunikując się w języku greckim i angielskim.

Grecja dzień pierwszy. Wczoraj po długiej podróży wszyscy uczestnicy projektu ERASMUS + oraz POWER  szczęśliwie dotarli do hotelu Dafni Plus (Region Macedonia Środkowa, Grecja). Zakwaterowali się w pokojach, odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym ustalono przebieg praktyk. Zwiedzili też najbliższą okolicę, czyli centrum miasteczka Leptokaria oraz pobliską plażę. Chętni od razu skorzystali z hotelowego basenu.

Grecja dzień 2. Mechanicy zapoznawali się z wyposażeniem warsztatu, obsługą narzędzi do naprawy i diagnostyki, przygotowywali stanowiska pracy.
Diagnozowali stan techniczny pojazdów z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Oceniali stan techniczny wybranych podzespołów.  Logistycy zostali podzieleni na zespoły projektowe. Zajmowali się organizacją pracy w dziale spedycji firmy logistycznej. Omówione zostały zasady i procedury wykorzystywane w obszarze obrotu magazynowego. Informatycy zajmowali się przygotowaniem specyfikacji witryny internetowej i dołączeniem jej do oferty. Oceniali kompetencje i jakość dokumentacji. Opracowywali mockupy witryny w formie szkiców. Rozwijali kompetencje kulturowe. Odwiedzili stadninę koni i integrowali się z młodzieżą grecką. Mogli poćwiczyć konwersację w języku angielskim i greckim. Grupy mechaników i informatyków pojechały na wycieczkę do Panteleimonas. Ponad 200-letnie kamienne miasteczko położone na zboczach Olimpu pełne jest niezwykłych zabytków, a z jego krańców roztacza się niezwykły widok na wybrzeże. Co ciekawe, do dziś jest ono zamieszkałe, choć nieliczni decydują się na domostwa w tak trudnym do zdobycia miejscu. Poznali także tradycyjne regionalne produkty tworzone i sprzedawane w tym miejscu.

Grecja, dzień 3. Mechanicy zajmowali się serwisowaniem urządzeń mechanicznych. Informatycy tworzyli strony internetowe, a logistycy dokumentację spedycyjną.

Grecja, dzień 4. Wyprawa na wyspę Skiatos, gdzie uczniowie odwiedzili m.in. Kościół św. Mikołaja oraz zjedli tradycyjny grecki posiłek w tawernie. Dla wielu uczniów to jednak sama podróż była główną atrakcją – lazurowe morze i piękne widoki zachwyciły młodzież, która dodatkowo mogła poznać także tradycyjne tańce i muzykę grecką.

Grecja dzień 5. Grupa logistyczna ćwiczyła  wystąpienia publiczne w nietypowym miejscu. Zajęcia odbyły się w parku miejskim, który stał się sceną. Trudna przestrzeń nie przeszkodziła w mistrzowskim odegraniu scenek rodzajowych.

Grecja dzień 6. Wycieczka do miasteczka Litochoro, usytuowane u podnóża masywu Olimpu, a także do Olimpijskiego Parku Narodowego, gdzie mogli podziwiać malownicze góry i wąwozy oraz przyrodę tej części Grecji, która o tej porze roku robi ogromne wrażenie. Grupy Erasmus i POWER zdobyły siedzibę bogów greckich Olimp 1100 m n.p.m. Zwiedzili Meteory. Poznali historię tego miejsca, a także uzyskali informację na temat kultury i sztuki prawosławnej.

Grecja dzień 7. Mobilności i staże międzynarodowe, w których uczestniczyła nasza młodzież, odbywały się w ramach:
- Projektu 2019-1-PL01-KA102-064688 - Europejski wymiar kształcenia zawodowego, finansowanego ze środków europejskich w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe
- Projektu POWERVET-2020-1-PL01-KA102-08108 - Europejski wymiar kształcenia zawodowego edycja 2020, finansowanego w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego; Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W Grecji przebywają obecnie uczniowie z oddziałów technik informatyk, technik logistyk oraz technik mechanik, którzy realizują program praktyk w greckich firmach i instytucjach. Codzienne staże obejmują około 8 godz. zajęć w formie warsztatów, wykładów, zajęć praktycznych. Uczniowie technikum informatycznego  realizowali proces związany z tworzeniem strony internetowej: od tworzenia i analizowania dokumentacji, przez opracowywanie mockupów i wybór narzędzi, po projektowanie struktury. Uczniowie z klas technik logistyki analizowali działalność firmy logistycznej, tworzyli oraz oceniali sporządzaną dokumentację związaną z transportem i spedycją towarów z wykorzystaniem arkuszy kalkulacyjnych, poznali również zasady przeprowadzania inwentaryzacji. Uczestnicy z klas technik mechanik realizowali natomiast zadania na terenie warsztatów, gdzie dokonywali prac diagnostyki i oceny stanu technicznego, konserwacji i napraw, wykorzystując w pracy również nowoczesne narzędzia IT. Zajęcia w magazynie przedsiębiorstwa oczyszczania gminy Katerini. Uczniowie przeprowadzili inwentaryzację środków trwałych i wyposażenia magazynu.

Grecja dzień 9. Logistycy zajmowali się inwentaryzacją w hurtowni napojów, przeprowadzili również wywiad z pracownikami magazynu

Grecja dzień 10.W ramach realizacji programu kulturowego poznawali kulturę grecką.

Grecja dzień 11. W ostatnim dniu pobytu w Grecji odbyło się podsumowanie praktyk oraz realizacji programu kulturowego. Podziękowano  opiekunom za wspaniałą organizację  wyjazdu.